بهترین نرم افزارهای گرافیک برای فریلنسرها کدام هستند؟

Photoshop ( فتوشاپ )

کمتر کسی پیدا میشود که اسم فتوشاپ را نشنیده باشد. فتوشاپ نرم افزاری است به وسعت یک دریا و امکاناتی نا محدود. فقط کمی خلاقیت و نحوه کار کردن با این نرم افزار لازم است تا بتوانید هر کاری گرافیکی انجام دهید. فتوشاپ ساخته شده توسط شرکت ادوبی میباشد. عمده فعالیت اصلی شرکت ادوبی بر روی ساخت نرم افزارهای گرافیکی و طراحی است. نرم افزار فتوشاپ در ابتدا کاربرد اصلیش ویرایش و کار بر روی عکس بود اما با گذشت زمان، قابلیت های متعددی نیز برای ویرایش فیلم و ویدیو در این نرم افزار ایجاد شد، اما نباید این نکته را فراموش کنیم که فتوشاپ برای کار بر روی عکس ایجاد شده است! این نرم افزار امروزه برای سه سیستم عامل معروف ویندوز، لینوکس و مک در دسترس است.

یک فریلسنر گرافیک باید با نرم افزار فتوشاپ آشنایی داشته باشد. داشتن سواد حرفه ای در این نرم افزار برای دورکارها بسیار مزیت محسوب میشود. علاوه بر آن آشنایی با این نرم افزار برای تمام فریلنسر ها و دورکارها توصیه میشود. زیرا آنان میتوانند امور مربوط به لوگو، برند تجاری، سایت شخصی و … خود را به راحتی انجام داده و کارفرمایان را مجذوب خود کنند. نرم افزار فتوشاپ مبتنی بر پیکسل است. فریلنسر فتوشاپ میتواند در هر مکانی با استفاده از قابلیت های مختلف فتوشاپ، کسب در آمد کند. پروژه های کارفرمایان را انجام داده و در نهایت بعد از مدتی فعالیت صحیح و اصولی، یک تیم طراحی یا یک شرکت دورکاری یا حتی واقعی تشکیل دهد. اگر فریلنسر یا کارفرمای فتوشاپ هستید به مطلب انجام پروژه فتوشاپ مراجعه کنید.

Gimp ( گیمپ )

گیمپ را شاید بتوان برادرزاده کوچک فتوشاپ تلقی کرد. گیمپ یک نرم افزار گرافیکی و طراحی گرافیک مانند فتوشاپ بوده ولی یک سری تفاوت هایی دارد. بعنوان مثال نرم افزار گیمپ متن باز(Open source) است. یعنی به رایگان در دسترس همه مردم است. اما فتوشاپ رایگان نبوده و باید برای آن لاینسس خریداری کنید. گیمپ به اندازه فتوشاپ قابلیت و قدرت مانور ندارد، اما مزیت آن رایگان بودن است. در نتیجه به فریلنسرهای گرافیک توصیه میشود که کار با نرم افزار گیمپ را فراگیرند. فریلنسر گیمپ میتواند مانند فریلنسر فتوشاپ از قابلیت های این نرم افزار در جهت انجام پروژه کارفرمایان خود، اقدام کند.

Adobe Illustrator ( ادوبی ایلاستریتر )

ادوبی ایلاستریتر نیز یک نرم افزار طراحی بوده ولی با این تفاوت که این نرم افزار بیشتر برای کنترل رنگ، ساخت وکتور، افکت گرافیکی، بهترین نرم افزار برای پیاده سازی ایده های طراحی و …استفاده میوشد. فریلنسر گرافیک با داشتن مهارت کار با ایلاستریتر به راحتی میتواند ایده های خود و کارفرمایان را عملی کرده و طراحی های آنان را انجام دهد. این نرم افزار ساخت شرکت ادوبی می باشد.  فریلنسر ادوبی ایلاستریتر میتواند امور مربوط به ویرایش و کنترل رنگ عکس ها را به صورت دورکاری برای شرکت ها و سازمان های مختلف انجام دهد.

CorelDRAW ( کورل دراو )

کورل دراو نرم افزاری مبتی بر پیکسل و بردار است. اما استفاده از قابلیت های بردار آن به مراتب از پیکسل و عکس بیشتر است. یکی از بهترین نرم افزاری طراحی در دنیا کورل‌دراو می باشد. یکی از مهم ترین قابلیت های استفاده از نرم افزار کورل‌دراو استفاده در شرکت ها و مغازه های برش شبرنگ و تابلو سازی می باشد. این نرم افزار با پشتیبانی از دستگاه های برش، امکانات بسیار عالی در اختیار طراحان قرار میدهد. فریلنسر کورل‌دراو به راحتی میتواند سفارش های مشتریان یک شرکت را بر عهده گرفته و در هر جایی آنها را انجام دهد.

3D Max ( تری دی مکس )

تری دی مکس را شاید بتوان غول بزرگ ساخت انیمیشن، ویدیو و کارهای سه بعدی نام برد. به وسیله این نرم افزار سنگین و قدرتمند میتوانید هر چیز گرافیکی را خلق کنید. بسیاری از انیمیشن ها و صحنه های هیجان انگیز فیلم ها و بازی های رایانه ای توسط این نرم افزار ایجاد شده اند. همچنین خالی از لطف نیست که بسیاری از شخصیت های معروف با این نرم افزار طراحی و مورد استفاده قرار میگیرند. این نرم افزار توسط شرکت آتودسک طراحی و منتشر میشود. لازم به ذکر است در کشورهای دارای قوانین کپی رایت برای سه سال استفاده از این نرم افزار باید مبلغ 7630 دلار پرداخت کنید. یعنی در زمان نوشتن این مطلب بیش از 90 میلیون تومان! یک فریلنسر تر دی مکس میتواند به راحتی میتواند فیلم های انیمیشنی کوتاه، تیزرهای تبلیغاتی، شخصیت های کارتونی و گرافیکی و … انجام دهد.

Maya ( مایا )

نرم افزار مایا در ابتدا رقیب قدرتمند و اصلی تری دی مکس بود تا اینکه در سال 2005 توسط شرکت آتودسک خریداری شد. این نرم افزار نیز قابلیت های بسیار نزدیکی همانند تر دی مکس دارد. اما برخی تفاوت های کوچک در این نرم افزار سبب شده که عده ای از مایا و مابقی از تر دی مکس استفاده کنند. به عنوان مثال برای مدل سازی، تر دی مکس قابلیت ها و کتاب خانه های بزرگی را در اختیار کاربر قرار میدهد. قیمت این نرم افزار هم اکنون برای مدت زمان 3 سال مبلغ 4170 دلار می باشد. فریلنسر مایا میتواند با استفاده از قابلیت های متعدد این نرم افزار، به تولید و خلق آثار شگفت انگیز و حرفه ای بپردازد.

سخن پایانی با فریلنسرهای گرافیک

نرم افزار های دیگر در زمینه طراحی و گرافیک نیز وجود دارند اما تعداد استفاده کنندگان یا قابلیت های آنها نسبت به نرم افزار های نام برده شده کم می باشد. اما آنچه که باعث پیشرفت و افزایش درآمد شما در حوزه فریلنسری گرافیک میشود این است که به چه میزان کار شما خوب و با کیفیت باشد. برای کارفرما فرقی ندارد شما پروژه را با کدام نرم افزار انجام بدهید، بلکه کیفیت و ان چیزی که مد نظر اوست مهم است. در نتیجه اگر با هر کدام از نرم افزارهای گرافیکی به صورت فریلنسری کار میکنید، سعی کنید تمام قابلیت های آن را یاد بگیرید، سپس علاوه بر بروز نگه داشتن علم خود، با سایر نرم افزارها گرافیکی و طراحی آشنا شوید. گاهی اوقات با استفاده ترکیبی از چند نرم افزار، طراح ها و پروژه های گرافیکی شگفت انگیزی میتوان خلق کرد.

نظر